Kam zmizli?

Autor: Saša Majerová | 24.8.2011 o 9:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  33x

Pamätám si to doteraz. Ako malé decko som bola s rodinou na túre u nás na chate na Poľane. Vtom sa ozval dupot a zpoza kopca bolo vidieť bežiace konáre. "Aha, konáre idú!" Tak sme ako malí hovorievali, lebo sme nevedeli, že sme vyplašili stádo jeleňov. Telá ani hlavy nebolo vidieť, iba parožie vyčnievalo zpoza kopca. Spomínam na daniela, ktorého sme zazreli v neďalekej doline a na lúky za dedinou, kde k večeru vyšlo aj 30 jeleníc.

Žijú ešte?Žijú ešte?Saša Majerová

Prečo? Prečo teraz posledné dva roky vidím iba srnku? A aj to mám šťastie. Kam zmizli jelene? Kam zmizli srnce, ktoré sa pásli v ďateline aj za dňa? Pred dvomi rokmi v zime som našla stopy po šesťčlennej vlčej svorke, viacero rysích stôp a medvede sa objavujú stále. Sú oni tou príčinou? Asi ťažko. Ako by aj mohli? Ale pred pár rokmi sa stala nová móda jazdiť na poľovačky autom a pribudlo mnoho poľovníkov. Dedinka obklopená horami, lesmi a lúkami, ktoré sú čo by ste kameňom dohodili. Ale však načo? Načo ísť tých pár desiatok metrov pešo? Veď môžme ísť autom! Je to pohodlnejšie. Načo by sme vôbec liezli na posed? Strieľať sa dá aj z auta. Auto jednodúcho odstavím na lúke, stiahnem okienko, vystrčím pušku a počkám si.

Možno preto? Preto zmizla zver? A či kvôli vlkom? Ako som už mala možnosť zistiť aj na vlastnej koži, poľovníci nestrieľajú len na zver, im je jedno, čo trafia. Dokonca ani tú hambu nemajú a priznajú, že ma skoro zastrelili. Už mi nie je všetko jedno, keď večer idem popri poľovníckych posedoch (alebo skorej autách odstavených pod nimi). Je to ako ruská ruleta, len čakám, kedy padne výstrel. Nie, predsa medvede sú nebezpečné, premnožené a agresívne. Tak to hovoria všetci, medvede sú zlé a je ich priveľa. Nemožno si nič navrávať, v polianskych a nízkotatranských lesoch ich je neúrekom. Sú premnožené-tak vravia najmä tí, čo medveďa v lese nikdy nevideli. Ja som už medveďa neraz stretla pri fotografovaní zvierat, no zaujímavé, že pokus zahlušiť ma sa skoro vydaril poľovníkovi, nie medveďovi, ten sa ani nepokúsil. Vraj ten poľovník nechcel strieľať na mňa, bola tma a on nevidel. A či poľovný zákon jasne neuvádza, že poľovník smie strieľať až po tom, čo určil druh zveri, pohlavie, zdravotný stav a približný vek? Je škoda o tom vôbec písať, každý vie, ako to má byť a každý priviera oči. Vraj mám v lese nosiť niečo reflexné. Ďakujem za radu. Nemali by radšej poľovníci nosiť reflexné vesty? Ako výstraha, pozor šialenci so zbraňou? Pravdepodobne opití? Nepúšťam psy zo stopovačky. Vraj vlčiaka by si pomýlili s vlkom. A to si vravia znalci prírody? Keď nerozoznajú vlka? A keby aj. Je leto, vlky sa nesmú strieľať. Len škoda, že to aj pre mnohých stredoslovenských poľovníkov neplatí.

 Na chatu som vždy chodila rada, strašne som sa tešila na nové fotky aj zážitky. Toto leto som prvýkrát v živote nešla. Sama z vlastnej vôle. Je mi z toho strašne smutno, ale už nemám síl sa na to pozerať. Ako je možné, že niektorí ľudia vás môžu tak ľahko obrať o to, čo máte najradšej? Asi moje rozhodnutie nie je veľmi hrdinské, ale čo mám robiť. Pozerať sa ako stavajú nové chaty a ničia všetku zver? To už nedokážem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?